Samorządowcy robią wszystko, aby inwestycje publiczne, za które są odpowiedzialni – postępowały mimo skomplikowanego otoczenia, w jakim funkcjonują. Reforma podatkowa, znaczące wzrosty cen, niestabilność sektora budowalnego – to zaledwie kilka z wielu czynników, które wyraźnie utrudniają uruchomienie ambitnych projektów inwestycyjnych w naszych gminach i powiatach. Województwo Pomorskie ma dla nich ofertę.
Pomorski Fundusz Rozwoju został powołany przez samorząd województwa pomorskiego w 2015 roku.
– Początkowo koncentrowaliśmy się na finansowaniu rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw działających na Pomorzu, ale od 2019 roku współpracujemy też z samorządami. Flagowym wsparciem PFR dla samorządów jest Pożyczka Miejska, na którą przeznaczyliśmy blisko 106 mln zł i dzięki której finalizowane są obecnie znaczące inwestycje z zakresu ochrony zdrowia, kultury, rekreacji w Słupsku, Malborku, Chojnicach, Gdańsku. – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jestem bardzo zadowolony, że projekty kluczowe dla społeczności lokalnych powstają przy naszym wsparciu. – dodaje marszałek.
Mimo szeregu trudności, z którymi borykają się inwestorzy sektora samorządowego, widzimy rosnące zainteresowanie wsparciem zwrotnym oferowanym przez PFR – podkreśla prezes Spółki, Jacek Zwolak. – Dlatego w 2022 roku uruchomiliśmy nowy produkt, Pożyczkę Strategiczną dla Pomorza, po którą sięgnąć mogą władze pomorskich miast i miasteczek (choć nie tylko!). W opinii samorządowców, z którymi współpracujemy, nasza oferta jest atrakcyjna. Również sposób pracy wyróżnia PFR na tle komercyjnych instytucji finansowych.
W przypadku Pożyczki Strategicznej dla Pomorza, podstawowym warunkiem dopuszczającym jest potwierdzenie, że przedsięwzięcie wpisuje się w priorytety określone w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. Ponadto, jeszcze do końca czerwca 2023 roku można ubiegać się o Pożyczkę na Wsparcie Edukacji Przedszkolnej, której celem jest zwiększenie dostępności miejsc w przedszkolach zlokalizowanych na obszarach miejskich województwa pomorskiego (wartość pożyczki: od 0,5 do 5 mln zł).
– Pożyczki to obecnie podstawowy produkt w naszej ofercie, ale ponieważ samorządy ciągle poszukują nowych (ulepszonych) sposobów wykonywania zadań własnych i finansowania swoich inwestycji, my też pracujemy nad rozbudową naszej oferty. Już dziś PFR finansuje inwestycje realizowane przez spółki celowe, co staje się coraz bardziej popularne wśród samorządowców. Pracujemy również nad zwrotnym finansowaniem w formie kapitałowej. – podkreśla wicemarszałek zarządu województwa pomorskiego, Leszek Bonna.
Województwo Pomorskie zbudowało Pomorski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. jako odpowiedź na rosnące potrzeby z zakresu finansowania rozwoju społeczno-gospodarczego Pomorza. Transformacja województwa w kierunku regionu zielonego, obywatelskiego, odpornego na kryzysy, w którym lokalnym społecznościom mieszka się coraz lepiej, wymaga szeregu różnych źródeł finansowania rozmaitych przedsięwzięć. PFR to element całego regionalnego ekosystemu wsparcia, ukorzenia się coraz bardziej i coraz więcej różnorodnych inicjatyw będzie podejmować.
– Mamy w planach realizację projektów unijnych, co pozwoli nam zwielokrotnić skalę naszych działań. Natomiast aktualnie pracujemy nad całkiem nowym produktem, Pomorskim Funduszem Antysmogowym. Tym razem chodzi o udzielanie nieoprocentowanych pożyczek mieszkańcom gmin, które wejdą z nami we współpracę. Liczymy, że dzięki naszemu wsparciu osoby, które wciąż ogrzewają swoje domy w sposób niezgodny z uchwałami antysmogowymi obowiązującymi w naszym województwie, będą mogły poczynić stosowne inwestycje w odpowiednim czasie. – informuje Magdalena Pronobis, wiceprezeska PFR.
– PFR przeznaczył na ten cel 30 mln zł. Jesteśmy zmotywowani, aby uwolnić Pomorze od smogu i zwiększyć efektywność energetyczną naszych budynków – stąd oferta współpracy dla władz gmin pomorskich. Zachęcam do kontaktu z PFR w tej sprawie. – potwierdza marszałek Mieczysław Struk.